Centrum UNEP/GRID-Warszawa
PARTNERSTWO Razem Dla Środowiska
UN environment

Nowe dowody wskazują na to, że nasze przywiązanie do plastiku ma negatywny wpływ na jeden z cudów przyrody – rafy koralowe.

Rafy koralowe to nie tylko coś pięknego – to również tętniące życiem ekosystemy. Choć zajmują jedynie 0,1% powierzchni oceanów to są one domem dla ¼ życia wodnego. Są również kluczowym elementem ochrony przybrzeżnych społeczności, działając jako naturalna bariera przed cyklonami czy wzrastającym poziomem morza. 275 milionom ludzi zapewniają pożywienie i bezpieczeństwo.

Rafy koralowe są jednak pod presją. W ciągu ostatnich 30 lat straciliśmy nawet połowę raf na świecie – głównie z powodu wynikłych ze zmian klimatu wzrostów temperatur wody, przełowienia czy naszych działań na lądzie. Niedawne badania wskazują na to, że wyzwaniem jest dla nich również plastik.

Szacuje się, że ponad 8 milionów ton plastiku kończy w morzach i oceanach – to równowartość jednej ciężarówki z odpadami, wysypującej je co minutę. Produkujemy dziś 20 razy więcej plastiku niż w latach 60. XX wieku. Jeśli obecne trendy nie ulegną zmianie to do roku 2050 wyprodukujemy kolejne 33 miliardy ton, z czego znaczna część zostanie (na całe wieki) w oceanach.

Opublikowane w magazynie Science badanie 159 raf koralowych w rejonie Azji i Pacyfiku wskazało, że znalazła się w nich zatrważająca ilość 11,1 miliarda plastikowych elementów. W ciągu najbliższych siedmiu lat wskaźnik ten może urosnąć nawet o 40%.


Ponad 8 milionów ton plastiku co roku trafia do mórz i oceanów (Źródło: Pixabay)

Spośród 124 tysięcy poszczególnych korali 89% tych, które weszły  w kontakt z plastikiem, okazały się zagrożone różnego rodzaju chorobami, podczas gdy tam, gdzie tworzyw sztucznych nie było wskaźnik ten wyniósł jedynie 4%. Plastikowe odpady ograniczają im dostęp do światła i tlenu, uwalniają również toksyny, ułatwiające działanie bakteriom i wirusom.

Inne badanie, opublikowane w Marine Pollution Bulletin w październiku 2017 roku, wzięło pod lupę zjadanie plastiku przez żyjące w morzach i oceanach organizmy. Istnieje szereg dowodów na to, że mylą one plastikowe odpady (szczególnie w formie mikroplastików) z pożywieniem.

Badacze zauważyli jednak również, iż koral nie tyle potrafi mylić plastik z pożywieniem, ale świadomie się nim pożywiać. Może to świadczyć o tym, że jest coś (niebezpiecznie) kuszącego w zawartych w nich związkach chemicznych, co ich zdaniem wymaga od nas lepszego zrozumienia zjawiska w celu zapobiegania dalszym szkodom dla ekosystemów.

#BeatPlasticPollution to hasło tegorocznego Światowego Dnia Środowiska.

Tłumaczenie na bazie materiału UN Environment