Centrum UNEP/GRID-Warszawa
PARTNERSTWO Razem Dla Środowiska
UN environment
Zdj. Stougard na licencji CC BY-SA 3.0

Recykling jest często postrzegany jako największy wkład, jaki obywatele mogą wnieść w zrównoważony rozwój. Mocno przyczyniają się do tego polityczne przesłania w rodzaju „społeczeństwo recyklingu”. Należy zacząć od odpowiedniego zaprojektowania wyrobów.

Po uwzględnieniu wymogów funkcjonalnych projektant powinien wziąć pod uwagę trwałość wyrobu dobierając odpowiednie materiały, metody produkcyjne, z uwzględnieniem możliwości ponownego wykorzystania oraz recyklingu. Istotne znaczenie z punktu widzenia wykorzystania wyrobu po jego fazie użytkowania mają też wytyczne projektowe.

Sortowanie, przetworzenie oraz wprowadzanie do tych samych zastosowań tworzywa pochodzącego z recyklingu, jako materiału komplementarnego do tworzywa pierwotnego, wymaga zachowania odpowiedniej jakości wszystkich operacji recyklingu i obejmuje zagadnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska, system jakości oraz odpowiednią wiedzę na temat rynku.

W europejskim łańcuchu wartości recyklingu należy kontynuować nacisk na wymagania jakościowe („quality recycling”), aby tworzywa z recyklingu mogły uzupełniać ofertę tworzyw pierwotnych.

Globalny handel odpadami tworzyw sztucznych wciąż będzie niezbędnym, dodatkowym elementem pozwalającym maksymalizować zakres recyklingu. Jednak przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem poza UE również muszą spełniać określone standardy jakościowe.

Rozszerzenie zbiórki na wszystkie rodzaje odpadów tworzyw sztucznych

Odpady tworzyw sztucznych są bardzo widoczne w środowisku morskim oraz na składowiskach odpadów. Dlatego jest konieczne zbieranie wszystkich zużytych tworzyw.

W świadomości społecznej pojęcie recyklingu jest utożsamianie z odrębnym zbieraniem plastikowych butelek, co oznacza, że pozostałe wyroby z tworzyw sztucznych są wyrzucane do zwykłego kosza na śmieci. Praktyki te umacniają przekonanie, że wiele produktów z tworzyw sztucznych nie nadaje się do recyklingu, co nie jest prawdą.

Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, aby odejść od unieszkodliwiania odpadów tworzyw sztucznych na składowiskach, jest zbiórka wszystkich pokonsumenckich tworzyw sztucznych.

Zbieranie w gospodarstwach domowych nie tylko butelek wymaga efektywnej infrastruktury umożliwiającej separację różnych rodzajów tworzyw. Istnieje bowiem ryzyko, że bez tego rodzaju rozwiązań dodatkowa zbiórka odpadów poważnie zaszkodzi temu, co już się udaje odzyskiwać.

Źródło: „Ekologicznie o tworzywach sztucznych” - OPRACOWANIE PRASOWE Fundacji PlasticsEurope Polska, maj 2018