Motywem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Środowiska jest przyjęte przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UN Environment) hasło #BeatPlasticPollution, mające pobudzić nas do działania w kwestii zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych, częstokroć powstałymi z produktów jednorazowego użytku. Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu plastikiem pomoże w realizacji postulatów, zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Wynalezienie i wdrożenie do masowej produkcji plastiku znacząco zwiększyło komfort naszego życia. Przyniosło jednak ze sobą również niekorzystne skutki uboczne, których symbolem stały się ławice plastikowych torebek w oceanach i zużyte, jednorazowe opakowania zaśmiecające lasy i plaże. Połowa plastikowych produktów jest wyrzucana zaraz po ich pierwszym użyciu. Co minutę do wód na całym świecie trafia równowartość wypełnionej plastikiem ciężarówki.
Jest jasne, że potrzebna jest zmiana w naszym postępowaniu. Każda wielka zmiana zaczyna się od drobnych kroków. Te drobne kroki możemy podjąć wszyscy razem, dokonując bardziej świadomych, przemyślanych wyborów konsumenckich. Korzystanie z opakowań wielorazowego użytku, ograniczenie stosowania jednorazowych produktów, takich jak plastikowe słomki czy prawidłowe segregowanie odpadów pomoże w utrzymaniu naszej planety w dobrej kondycji, a nam przyniesie życie w czystszym otoczeniu.
Wspólnymi siłami możemy stać się częścią pozytywnej zmiany. Możemy postawić na wysokiej jakości, trwałe i bezpieczne dla naszego zdrowia produkty. Możemy postawić na bardziej odpowiedzialne wykorzystanie plastiku oraz na naprawianie zamiast na ciągłe kupowanie nowych towarów. Możemy to zrobić, realizując proste działania, których suma złoży się na wielką zmianę na lepsze.
5 czerwca Twoje lokalne działanie będzie mieć globalne znaczenie. W Światowym Dniu Środowiska – jak co roku – weźmie udział ponad sto krajów i miliony ludzi. Będą oni zobowiązywać się do bardziej świadomej konsumpcji, poszerzać swoją wiedzę o wyzwaniach ekologicznych oraz sprzątać śmieci w okolicy, w której żyją. Będą robić zdjęcia, dzielić się nowinami i zachęcać innych do działania.
Podejmij EKOpostanowienie, przypnij zieloną wstążkę i pamiętaj o odpowiedzialnym korzystaniu z plastikowych produktów!
Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” jest organizowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.
Od 5 czerwca każdy będzie mógł podjąć EKOpostanowienie na stronie internetowej DlaPlanety.pl. Pojawią się tam propozycje prostych, konkretnych działań na rzecz ograniczenia naszej presji na środowisko. W Światowy Dzień Środowiska deklaracje podjęcia EKOpostanowień będą również zbierać animatorzy rozdający zielone wstążki w wybranych miejscach w Warszawie. Przypięcie takiej wstążki to znak zaangażowania w akcję i będzie można to zrobić także wirtualnie, w mediach społecznościowych.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska w wielu polskich miastach na zielono podświetlone zostaną elewacje budynków, m.in. Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, ratuszy w Poznaniu, Bielsku-Białej i Olsztynie czy wiadukty w Gdańsku. Odbywać się będą również ekologiczne pikniki i targi, a w Warszawie 5 czerwca będzie miała miejsce debata o problemach i wyzwaniach związanych z ochroną środowiska, w której wezmą udział przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Wśród panelistów znajdzie się m. in. dr Jan Dusik, Dyrektor Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska na Europę.
Zaproszenie do udziału w kampanii przyjęło również wielu partnerów, którzy tego dnia będą organizować wśród swoich klientów i pracowników związane z nią wydarzenia, takie jak akcje edukacyjne czy konkursy wiedzy o segregacji odpadów. Dzięki temu przesłanie Światowego Dnia Środowiska ma szansę dotrzeć do różnorodnej grupy odbiorców.
Kampanię „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, objętą honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Ministra Środowiska Pana Henryka Kowalczyka oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, tworzą:
Organizator: Centrum UNEP/GRID-Warszawa,
Współorganizator: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
Partnerzy Strategiczni: Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, Synthos,
Partnerzy Główni: Coca-Cola Poland Services, McDonald’s, Nestlé,
Partnerzy Instytucjonalni: Bielsko-Biała, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Wałbrzych, Włocławek, Zielona Góra,
Partnerzy: Bank Zachodni WBK, Biedronka, CEC, Coca-Cola HBC, Constans PR, Carrefour, Deloitte, DPD, Federacja Konsumentów, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Fundacja Veolia Polska, Konfederacja Lewiatan, Niderlandzko-Polska Izba Gospodarcza, PlasticsEurope Polska, Polpharma, Samsung, Signify, Skanska, Ströer, SUEZ, Vivenge.
Kontakt dla mediów:
CONSTANS PR
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 22 401 09 92
Karolina Orzeł
tel. 696 449 550
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.