Odpady z plastiku stanowią jedno z największych zagrożeń dla oceanów.
Globalna produkcja plastiku sięgnęła w roku 2014 ponad 300 milionów ton. Spora część wytworzonych produktów ląduje w oceanach, szkodząc dzikiemu życiu i uszkadzając ekosystemy. Dzięki działaniom UN Environment kwestia ta wzbudziła niemałe, ogólnoświatowe zainteresowanie, zaś trafiające do wody odpady uznane zostały za istotne wyzwanie.
Wysiłki te przyczyniają się do powstawania nowych inicjatyw lokalnych, regionalnych i ogólnokrajowych, stawiających sobie za cel ograniczenie ilości trafiających do mórz odpadów. Globalne partnerstwo w tej sprawie gromadzi przy jednym stole rządy, organizacje pozarządowe, środowiska naukowe oraz sektor prywatny, wspólnie poszukujący rozwiązań tego problemu. Partnerstwo to stymuluje współpracę międzynarodową na rzecz ograniczania negatywnego wpływu zanieczyszczeń na gospodarki, ekosystemy, dobrostan zwierząt czy ludzkie zdrowie.
Zainicjowana przez UN Environment kampania “Czyste morza” stawia sobie za cel wyeliminowanie do roku 2022 głównych źródeł trafiających do mórz odpadów, skupiając się na jednorazowych produktach plastikowych oraz zawartych w kosmetykach mikroplastikach. Nalega na to, by rządy opracowały i przyjęły działania, takie jak zobowiązanie przemysłu do zmniejszenia ilości plastikowych opakowań oraz ich przeprojektowania, w wypadku konsumentów zaś wspiera zmiany w ich nawykach. W działania te włączył się Ambasador Dobrej Woli UN Environment, piosenkarz Jack Johnson, zachęcając goszczące jego trasę koncertową instytucje do zmniejszenia ilości używanych przez siebie jednorazowych produktów plastikowych.
W Ameryce Północnej UN Environment wraz ze swoimi partnerami działa na rzecz zwiększania świadomości społecznej w zakresie trafiających do mórz i oceanów odpadów, zachęcając do dzielenia się sposobami na to, jak unikać zanieczyszczeń tego typu u ich źródeł. Seria filmików „Two Minutes on Oceans with Jim Toomey” dostarcza cennych informacji na temat naglących wyzwań, stojących przed naszymi morzami, ale również sposoby na poradzenie sobie z nimi.
Opracowanie i tłumaczenie na bazie materiału UN Environment